Dermatolog, Dermatolog dziecięcy Poznań

Dermatolog Poznań, Dermatolog dziecięcy Poznań

Dermatologia i Wenerologia jest niezwykle trudną i złożoną specjalnością nauk medycznych.  Stanowi ona połączenie wielu obszarów zarówno naukowych jak i klinicznych, w obrębie których znalazły się alergologia i immunologia kliniczna/molekularna, onkologia, infekcje przenoszone drogą płciową, dermatochirurgia, chirurgia naczyniowa, dermatopatologia, dermatologia dziecięca, dermatologia korekcyjna i estetyczna oraz wiele innych.

Szczególnie trudną dziedziną w zakresie dermatologii klinicznej jest dermatologia wieku dziecięcego, która stanowi praktycznie odrębny jej dział (pewnego rodzaju podspecjalizacja). W okresie rozwoju dziecka , skóra i jej przydatki podlegają procesowi dojrzewania i przebieg wielu schorzeń jest inny, co warunkuje nietypowe odmiany schorzeń dermatologicznych.

Choroby alergiczne skóry , w tym atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy, alergiczny wyprysk kontaktowy jak również odczyny i osutki polekowe to z kolei problemy , stanowiące pogranicze dermatologii i alergologii,  z którymi spotykamy się coraz częściej w codziennej praktyce lekarskiej. Alergia uznawana jest obecnie jako problem o znaczeniu epidemiologicznym, praktycznie niezależnie od obszaru geograficznego.

Onkologia dermatologiczna obejmuje szerokie spektrum nowotworowych zmian skóry i błon śluzowych, wśród których najbardziej niebezpiecznym jest oczywiście czerniak, niestety w Polsce rozpoznawany zbyt późno ! Szczegółowe i systematyczne monitorowanie znamion barwnikowych, wczesna interwencja i wdrożenie właściwego postępowania terapeutycznego to już konieczność we współczesnym świecie !

Natomiast dermatologia korekcyjna i estetyczna to relatywnie nowa dziedzina w obszarze dermatologii, w której obserwujemy niesamowity rozwój i postęp możliwości terapeutycznych.

Prowadzenie wielospecjalistycznej, szerokiej diagnostyki medycznej , która stanowi podstawy prawidłowego rozpoznania choroby i wdrożenia właściwych metod terapeutycznych stało się już oczywistą koniecznością. Współpraca pomiędzy dermatologiem, alergologiem, pediatrą, endokrynologiem oraz psychologiem (olbrzymi obszar psychodermatologii, o niezwykle szerokim wpływie na jakość życia pacjentów) jest na dzień dzisiejszy warunkiem osiągnięcia sukcesu terapeutycznego . Oczywiście wszelkie działania muszą być poparte rzetelną wiedzą lekarską , która jest ustawicznie uaktualniana i wprowadzana do praktyki klinicznej.

Prof. dr hab. Magdalena Czarnecka-Operacz

podpis

 

dermatolog poznan