NTP

Testy alergiczne

Naskórkowe testy płatkowe (NTP) są wystandaryzowaną metodą oceną reakcji alergicznej kontaktowej w odniesieniu do alergenów środowiskowych takich jak substancje zapachowe, barwniki, metale itd.

Testy te oceniają opóźnioną reakcję alergiczną, dlatego wyniki odczytywane są po 48 i 72 godzinach od aplikacji alergenów na skórze pleców pacjenta.

Do NTP zazwyczaj stosuje się Europejski Zestaw Alergenów Standardowych, obejmujący 30 wystandaryzowane substancje alergenowe , z którymi przeciętny obywatel Unii Europejskiej spotyka się na co dzień.  Alergeny umieszczane są w specjalnych komorach na hypoalergicznych plastrach, które następnie przyklejane są na plecach pacjenta. Po 48 godzinach plastry te usuwa się i dokonuje pierwszego odczytu. Po kolejnych 24 godzinach przeprowadzany jest drugi, ostateczny odczyt , na podstawie którego jesteśmy w stanie wykluczyć lub potwierdzić alergiczny charakter reakcji kontaktowej oraz ocenić jej nasilenie (skala plusowa).

W przypadku dodatniego wyniku pacjent otrzymuje dokładną informację na temat źródeł występowania uczulających go alergenów, gdyż ograniczenie ekspozycji na wspomniane substancje stanowi podstawowy element postępowania terapeutycznego w takich dermatozach jak alergiczny wyprysk kontaktowy.