Poradnictwo Żywieniowe

Poradnictwo żywieniowe obejmuje profesjonalne rady dotyczące racjonalnego spożywania pokarmu, osobom, wymagającym wspomagania żywieniowego, w leczeniu nadwagi i otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, hipercholesterolemii, dnie moczanowej, osteoporozie, schorzeniach wątroby, w chorobach uwarunkowanych genetycznie, w alergiach i nietolerancjach pokarmowych.

W odniesieniu do dermatologii prawidłowe postępowanie dietetyczne odgrywa niezwykle istotną rolę w odpowiednim ustaleniu terapii wielu chorób skóry. Dotyczy to takich dermatoz jak trądzik pospolity, trądzik osób dorosłych, wielu patologii dotyczących samego gruczołu łojowego , ale również łuszczycy i zaburzeń rogowacenia skóry. Dodatkowy problem stanowi alergia pokarmowa, która rozpoznawana jest zbyt często i wdrażane diety eliminacyjne skutkują niedożywieniem , nieprawidłowym rozwojem fizycznym oraz emocjonalnym , co ma szczególne znaczenie w wieku wczesno-dziecięcym. Co więcej niejednokrotnie diety eliminacyjne, są zalecane w przypadku podejrzenia alergii lub nietolerancji pokarmowej bez zabezpieczenia chorego przed ewentualnymi niedoborami żywieniowymi , których skutki są niejednokrotnie nieodwracalne, lub trudne do wyrównania.

Zrozumienie problemu prawidłowego żywienia i właściwej suplementacji w przypadku konieczności wdrażania diet eliminacyjnych zmieniło się diametralnie na przestrzeni ostatnich lat i nie zawsze w praktyce klinicznej proponowane zalecenia maja faktyczne podstawy oparte na udokumentowanych faktach medycznych.

Dlatego właśnie tak ważne jest aby poradnictwo żywieniowe stanowiło integralną część kompleksowego podejścia profilaktyczno-terapeutycznego u chorych prezentujących niezwykle zróżnicowane objawy chorób skóry. Z naszej strony pragniemy zapewnić  pacjentom najwyższą jakość usług w tym właśnie zakresie, gdyż jest to absolutnie konieczne w świetle nowoczesnej wiedzy medycznej.